Definiuje się je jako związki organiczne, w których skład wchodzą substancję egzogenne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Są dostarczane z pożywieniem, a ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa Vita, które oznacza życie.

Witaminy są niezbędne, aby człowiek mógł żyć i aby mógł się rozwijać jego organizm.

W wyniku braku witamin, można nabawić się anemii, bądź anoreksji, czy nawet bulimii.

Tego typu choroby, są ze sobą ściśle powiązane i niestety nie pozwalają nam na prawidłowe funkcjonowanie.

Witaminy jednak nie są składnikiem pokarmowym z nazwy, ale wchodzą w skład żywności i pełnią funkcję regulacyjną.

Podział chemiczny dzieli witamy nu na grupy, które są rozpuszczalne we wodzie, w tłuszczach, a także nienasyconych kwasach tłuszczowych.

Podział ten jest ważny, gdyż w diecie trzeba wyszczególniać czynniki, które zaburzają metabolizm tłuszczów, a także takie, które można poprzez rozpuszczalność w tłuszczach łatwo przedawkować.

Jak więc widać, na wszystko trzeba uważać, nawet na witaminy. Witamina D jest niezbędnym elementem, który powinien być w odpowiedniej dawce dostarczony organizmowi dla jego prawidłowego funkcjonowania.

Jej działania wiąże się również z nastrojem.

Zbyt mała ilość witaminy D w organizmie bardzo często jest przyczyną stanów depresyjnych.

O tym, że pierwsze promienie słoneczne, które są oznakami nadchodzącej wiosny, ładują nas energią i chęcią do życia, wie każdy z nas.

Taka wzmożona nagle chęć do działania i energia jest wynikiem podwyższaniu w organizmie zawartości witaminy D.

Co jednak, gdy na dworze jest szaro i buro, a nadchodząca jesień wiąże się z półrocznym czekaniem na słoneczną pogodę?

W pomocą przychodzą wówczas suplementy diety, których zadaniem jest uzupełnienie niezbędnej dawki witaminy D w naszym organizmie.

Warto zadbać o to, aby nasz organizm był bogaty w witaminę D, aby nie borykać się z problemem pogorszenia nastroju oraz stanami depresyjnymi, które bardzo często wiążą się z dużo poważniejszymi skutkami zdrowotnymi niżeli brak humoru.

Witamina młodości ,bardzo często witaminę E określa się mianem „witaminy młodości”. Potwierdzeniem na to, może być cała masa kosmetyków wspomagających utrzymanie młodego i zdrowego wyglądu, które bazują właśnie na witaminie E.

Takie odmładzające działanie jest związane oczywiście z jej właściwościami. Najważniejszą z nich jest hamowanie procesów starzenia skóry, jej ochrona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych a także polepszenie jej elastyczności.

Dzięki odpowiedniej dawce witaminy E, dbamy również o prawidłowy poziom wilgotności naszej skóry, a to oczywiście ma niebagatelny wpływ na jej zewnętrzny wygląd. Witaminę E można dostarczać organizmowi zarówno drogą naturalnych składników jak i dzięki różnego rodzaju suplementom.

Jeśli chodzi o jej naturalnej źródła, to z pewnością należy wymienić takie produkty jak brokuły, migdały, orzechy, szparagi czy też na przykład szpinak.

Analogiczne do właściwości i działania witaminy E, jej niedobór objawia się pogorszeniem cery, łuszczeniem naskórka czy też pojawieniem się na skórze przebarwień.

Prowitamina A - Zdrowa opalenizna mimo, iż opalenizna nierzadko nadaje naszej skórze zdrowszego wyglądu i wpływa na nasze ogólne dobre samopoczucie, nie zawsze sięgamy po dobre metody jej uzyskania.

Uzyskanie zdrowej opalenizny wiąże się z pewnym zasadami, których należy przestrzegać. Poddawanie naszej skóry działaniu promieni słonecznych wiąże się jednocześnie z atakiem wolnych rodników.

Warto uzupełnić więc swoją dietę (zwłaszcza w okresie letnim) suplementem diety, który zawiera taki składnik jak beta-karoten.

Prowitamina A (taką nazwą również określa się beta-karoten) ochroni naszą skórę przed bombardowaniem wolnych rodników, a więc zapobiegnie jej przyspieszonemu starzeniu się oraz powstawaniu przebarwień na jej powierzchni.

W celu zmniejszenia ryzyka przyspieszone starzenia się skóry podczas jej ekspozycji na słońcu, warto zażywać również witaminę E.

W aptekach dostępne są preparaty, które zawierają beta-karoten bądź witaminę E, lub też ich połączenie.

Piękna opalenizna musi zawsze wiązać się z jej racjonalnym uzyskiwaniem, gdyż tylko w taki sposób, nie będzie ona skutkowana zniszczeniem i starzeniem się skóry.

O tym, że każda dieta odchudzająca wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami, wie każdy, kto chociaż raz próbował w ten sposób zrzucić zbędne kilogramy.

Istnieje wiele sposobów, którymi można wspomagać swoją dietę, a jednym z nich jest zażywanie suplementów.

Suplementy diety są pewnego rodzaju dodatkami oraz uzupełnieniem kuracji odchudzającym. Ich działanie opiera się nie tylko na wspomaganiu diety (na przykład poprzez zwiększanie metabolizmu i szybszego spalania tłuszczu) ale przede wszystkim na uzupełnianiu jadłospisu w niezbędne składniki i witaminy, które mimo, iż dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu są niezbędne, bardzo często są podczas diety pomijane.

Suplementy diety są produktami ogólnodostępnymi.

Tego typu środki można nabyć w każdej aptece, a to ich zakupu nie wymaga się wystawionej przez lekarza specjalistę recepty.

Bardzo często suplementy diety nabywane są również przez osoby, które nie prowadzają żadnej diety odchudzającej.

Suplementy stanowią kontrolę i uzupełnienie naszego jadłospisu, co wpływa na prawidłowego funkcjonowanie całego organizmu.